Yıllardır Uygulanan Sisteme Göre En Düşük Emekli Maaşı Bu Seviyeye Yükselecek

Türkiye’de sayıları 17 milyona yaklaşan emekli, gözünü 3 Temmuz’da yapılacak açıklamaya çevirmiş durumda.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ve AKP’li bürokratlar tarafından yapılan açıklamada emekliye bu yıl seyyanen zam ve refah payı uygulaması düşünülmediği belirtilirken, milyonlarca vatandaşın alacağı zam oranını 3 Temmuz’da paylaşılacak enflasyon verileri belirlemiş olacak.

İlk 5 aylık verilerin ardından ortak beklenti, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yüzde 25 ve emekli sandığı mensupları için yüzde 20 zam şeklinde olurken, en düşük emekli maaşı alanlar ise bu kıyaslamadan muaf tutulmakta.

Taban aylık alan yaklaşık 6 milyon emeklinin zam tutarı, Meclis’ten geçecek düzenleme ile belirlenecek. Bu nedenle milyonlarca emekli, söz konusu uygulama nedeniyle avantajlı ya da dezavantajlı çıkabilir.

TABAN MAAŞ ALANLARI İKİ SEÇENEK BEKLİYOR

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapılan yüzde 25’lik emekli zammını yalnızca kök aylıklara yansıtan AKP iktidarı, bu hamlesi ile milyonlarca emeklinin cebine geçen parada hiçbir artış yaşanmamasına neden olmuştu. Bu yıl da benzer bir adımın atılması halinde yaklaşık 4 milyon emekli, 10 bin TL almaya devam edecek. Kalan 2 milyon emekli ise, zam oranının yalnızca bir bölümünü alabilecek.

Ancak AKP, en düşük emekli maaşının yeterli olmadığına kanaat getirirse, tüm emekliler için belirlenen artışın üzerine çıkabilecek bir değişikliğe imza atabilir. Birçok ekonomist ise, yıllardır asgari ücret referans alınarak yapılan ek zamlara dikkat çekerek, AKP’nin Temmuz ayında yapmayı planladığı zam miktarına ışık tutmaya çalıştı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 12 BİN 750 LİRA OLABİLİR

Geçtiğimiz yıl yapılan ara zam sonrasında en düşük emekli maaşını asgari ücretin dörtte üçüne denk getiren hükümet, bu yıl da benzer bir adım atması halinde taban emekli aylığını 12 bin 750 liraya yükseltmiş olacak.

Kulislerde en düşük emekli maaşı için 12 bin 500 TL ile 13 bin TL arasında bir rakamın düşünüldüğü konuşulurken, yıllardır uygulanan sisteme göre en düşük emekli maaşına 2 bin 750 lira zam yapılacağı düşünülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir